Mój HomeMatic

Blog opisujący moją przygodę z HomeMatic

Brama wjazdowa z centralą Mindy A400

Kolejny element, który zintegruję z Homematic to centrala sterująca bramą wjazdową. Posiadam u siebie centralę Mindy A400 i do takiej bramy zbudowałem sterownik do HomeMatic.

Poniżej wygląd Mindy A400.
mindyA400
Do budowy sterownika wykorzystałem:

  1. Przekaźniki (4 szt) dostosowane napięciem cewek do wyjść centrali oraz zasilacza, którym będą zasilane moduły nadajnika i odbiornika HomeMatic
    • przekaźnik z cewką na napięcie 230V AC (centrala bramy)
    • przekaźnik z cewką na napięcie 24V AC (centrala bramy)
    • dwa przekaźniki z cewką na napięcie 12V DC (zasilacz nadajnika / odbiornika)
  2. moduł nadajnika 8-kanałowego HomeMatic HM-MOD-EM-8 (art. nr 68-13 29 39)
  3. moduł odbiornika 8-kanałowego HomeMatic HM-MOD-Re-8 (art. nr 68-13 21 43)
  4. dwa tranzystory mocy BD139 (do sterowania dwoma przekaźnikami)
  5. dwie diody prostownicze do zabezpieczenia układu przed przepięciami z cewek przekaźników
  6. zasilacz 12V
  7. parę kliknięć w CCU2 służących obsłudze zdarzeń
  8. drobne elementy jak przewody, puszka do zabudowania układu (ja wykorzystałem starą rozdzielnię bezpiecznikową dlatego użyłem przekaźniki i podstawki do nich na szynę DIN ale taniej wyjdzie stosując przekaźniki miniaturowe dostępne na rynku po kilka zł. za sztukę).

 

Informacja o stanie bramy.

Dwa pierwsze przekaźniki zostały dobrane do napięć na wyjściach centrali. Posłużą one do informowania CCU2 o położeniu bramy. W Mindy A400 na wyjściu żarówki 230V (pin 5 oraz 6) podawane jest napięcie 230V podczas otwierania lub zamykania bramy. W to miejsce zostanie podłączony przekaźnik 230V, którego styki wysterują wejście w nadajniku 8-kanałowym HM np. wejście IN 1 (sterowane stanem wysokim z zakresu od 2 do 24V).

Opis pinów nadajnika Homematic 68-13 29 39.

wyprowadzenia 68-13 29 39

Cewka kolejnego przekaźnik (24 V) zostanie podłączona do pinów 17,18 centrali Mindy. Na tych pinach podawane jest przerywane napięcie podczas otwierania i zamykania bramy. Po zakończeniu procesu otwierania/zamykania na tych pinach pojawia się napięcie gdy brama jest otworzona lub zanika napięcie gdy brama jest zamknięta. Styki tego przekaźnika podłączone będą do wejścia np. IN 2 w nadajniku 8-kanałowym HM.

Dzięki takiemu podłączeniu możemy do centrali CCU2 przekazać kompletną informację o stanie bramy.

Poniżej schemat wyprowadzeń centrali A400

Schemat podlaczenia A400

Takim sposobem nasza centrala HomeMatic może otrzymywać informacje na temat bieżącego stanu bramy. A co ze sterowaniem bramą?

Sterowanie bramą.

Do sterowania bramą wykorzystałem dwa przekaźniki 12V DC oraz tranzystory dla wzmocnienia sygnału z odbiornika 8-kanałowego. Wyjścia przełącznika oznaczone OUT1 oraz OUT 2 poprzez tranzystor mocy NPN podłączyłem do cewek dwóch przekaźników 12V. Styki przekaźników zwierają:

  1. styki pierwszego przekaźnika zwierają na chwilę w centrali A400 piny 17 oraz 22 (pin 22 to „krok po kroku”). To wejście centrali wykonuje krok za krokiem polecenia: zamknij, stop, otwórz, stop w zależności od stanu bramy.
  2. styki drugiego przekaźnika zwierają na chwilę w centrali A400 piny 17 oraz 23 (AUX). AUX standardowo działa tak samo jak wejście pin 22 (krok po kroku) ale tylko dla jednego skrzydła bramy (tak zwana „furtka”). Jeśli AUX nie było programowane to działa ono jak opisałem wyżej. Po szczegóły związane z przeprogramowaniem wejścia AUX zapraszam do instrukcji obsługi centrali A400.

Opis pinów odbiornika Homematic 68-13 21 43.

wyprowadzenia 68-13 21 43

Programowanie CCU2

Każdy musi sobie sam wymyślić jak ma to u niego działać. Dla mnie ważnym było by podczas otwierania / zamykania bramy wyłączyć odstraszacz kotów aby nie traktował wjeżdżającego samochodu jak kota 😉 Dodatkowo będę mógł otwierać / zamykać bramę z dowolnego tabletu / telefonu czy to będąc w domu czy poza domem. Nawet gdyby przyszło mi otworzyć bramę dla kogoś podczas swojej nieobecności w domu to jestem w stanie to zrobić. Centrala HM w określonych przypadkach może sprawdzać czy brama jest otwarta i w razie potrzeby alarmować mnie lub wręcz zamykać automatycznie gdy zbyt długo będzie otwarta. Pomysły na wykorzystanie tej funkcjonalności można mnożyć.

Montaż nieco się odwlecze ale wykonane testy wskazują na poprawność projektu. Gdy pojawią się efekty na pewno wkleję kilka fotek.

[edytowane 22-03-2016]
Zmiany w projekcie.
1) Ponieważ zakupione przekaźniki 12V mają pobór prądu 20mA a wyjścia odbiornika Homematic 68-13 21 43 mogą być obciążane max. 100mA nie ma potrzeby budowania wzmacniacza. W związku z tym niepotrzebne stają się tranzystory BD139 i trochę oporników.

2) Ponieważ wyjścia odbiornika Homematic 68-13 21 43 posiadają zabezpieczenie przed przepięciami nie ma potrzeby montażu diod prostowniczych więc i one wypadają z projektu.

[edytowane 23-04-2016]
W końcu w ubiegłym tygodniu udało mnie się zmienić rozdzielnicę (poprzednia była za mała) i wszystko uruchomić. Poniżej na zdjęciu kolorem czerwonym pokazałem cztery przekaźniki, zielonym kolorem odbiornik i nadajnik, umieszczone na płytce uniwersalnej z wyprowadzonymi końcówkami i umieszczone w obudowie do mocowania na szynie DIN. Kolorem brązowym pokazałem zasilacz 12V, który zasila dwa przekaźniki oraz nadajnik i odbiornik.
Dodatkowym utrudnieniem był słaby zasięg więc musiałem wyprowadzić antenę na zewnątrz (biały przewód wychodzące po lewej stronie poza rozdzielnicę). Cały układ już działa, nawet przeszedł dwie drobne modyfikacje w podłączeniu przekaźników zmniejszające ilość poleceń przekazywanych do nadajnika.

sterowanie

Updated: 20 marca 2018 — 22:42

2 komentarze

Add a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mój HomeMatic © 2016 Frontier Theme