Mój HomeMatic

Blog opisujący moją przygodę z HomeMatic

Pierwsze urządzenie HM z innej stajni.

Na mojej liście urządzeń pojawiły się dwa pierwsze urządzenia nie pochodzące ze stajni eQ-3 ! Jest to HB-UNI-Sen-CAP-MOIST (czujnik wilgotności gleby).

Niestety przy uruchamianiu pierwszego układu nie obyło się bez „przygód”. Po zmontowaniu urządzenia „w pająka” urządzenie nie chciało przypisać się do centrali. Problemem okazał się wadliwy modu radiowy CC1101 kupiony chwalebnie na Aliexpress w cenie 70 zł za 10 szt.

Pierwotnie przyczyn doszukiwałem się w błędach przy lutowaniu. Dlatego w sumie złożyłem dwa układy a wykorzystane zostały nawet 3 moduły radiowe. Sądząc, że problem jest w połączeniach postanowiłem zamówić płytkę PCB, która ułatwia budowanie takich układów. Skusiłem się na PCB HB-UNI-SEN-PCB od alexreinert, która najbardziej mi odpowiadała.

Tak więc pobrałem z github.com pliki gerber i poprzez banalny formularz, zamówienie złożyłem nie gdzie indziej jak w JLCPCB. Po niespełna tygodniu piękne 25 sztuk PCB miałem już w domu. Niestety problem z przyuczeniem urządzenia nie zniknął.

Czytając niemieckie forum natknąłem się na informacje, które doprowadziły mnie do FAQ biblioteki AskSinPP a dokładnie do zakładki opisującej problem z częstotliwością modułów CC1101 -> https://asksinpp.de/Grundlagen/FAQ/Fehlerhafte_CC1101.html. Polecam zaznajomić się z całym FAQ. Można dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy.

Na szczęście dla mnie, rozwiązanie zaproponowane w FAQ polegające na przeszukaniu właściwej częstotliwości zdało egzamin stąd mam w końcu upragnione czujniki wilgotności 🙂 Należy pamiętać, że częstotliwość należy odszukać dla każdego modułu CC1101 osobno.

Dopiero później szukając nie wadliwych CC1101 na Aliexpress zauważyłem w opisie niektórych „FHEM CUL” – to właśnie te BEZ WAD.

Niedługo postaram się napisać nieco więcej o mojej walce z urządzeniami HM ze stajni JP-HB.

 

Przepiękny widok 🙂

HomeMatic_WebUI_-_2019-05-10_00.45.35

Updated: 10 maja 2019 — 14:34

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mój HomeMatic © 2016 Frontier Theme