Mój HomeMatic

Blog opisujący moją przygodę z HomeMatic

Low battery a błąd F1

Zastanawiałem się jak długo wytrzymają baterie w urządzeniach HM. Otóż u mnie pierwsze sygnały słabej baterii w układzie CO zaczęły pojawiać się w styczniu 2017 roku – czyli w połowie drugiego sezony grzewczego.

Co ciekawe – obecnie wszystkie termostaty pokojowe pokazują bardzo podobne napięcie baterii (około 2,2V) co by świadczyło o równomiernym zużyciu. Podobnie jest w głowicach termostatycznych. Poza tym ciekawostką jest też to, że głowica, która nie była używana (głowica przy grzejniku na schodach gdzie zawsze jest ciepło i grzejnik nie grzeje) pokazuje napięcie 2,5V. To w sumie dość niskie napięcie w stosunku do pozostałych głowic gdzie silniczek napędu po kilka / kilkanaście razy na dobę przestawia położenie trzpienia.

A właśnie – trzpień zaworu grzejnikowego był przyczyną napisania tego wpisu. Okazało się, że gdy ustawiłem progi ostrzeżeń dotyczące niskiego stanu baterii na najniższe (2,0V) to jedna z głowic zgłosiła błąd F1. Jest to błąd mówiący o tym, że głowica nie może przestawić zaworu grzejnikowego. Przyczyn tego problemu może być wiele – ja odkryłem jeszcze jeden: słaba bateria! Tak, tak – słaba bateria spowodowała, że głowica nie miała wystarczająco dużo energii by docisnąć trzpień zaworu. Po wymianie baterii błąd ustąpił.

Updated: 5 lutego 2017 — 14:10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mój HomeMatic © 2016 Frontier Theme