Mój HomeMatic

Blog opisujący moją przygodę z HomeMatic

Projekt Gerwazy

Projekt Gerwazy to przyszłość. Będzie on rozbudowywany sukcesywnie w miarę wolnego czasu (a tego mam nie za wiele).

Obecnie jest tylko namiastka całego pomysłu w postaci kilku komunikatów nagranych w plikach mp3 i odtwarzanych poprzez urządzenie HM-OU-CM-PCB, w określonych przypadkach i w określony sposób (np. niektóre komunikaty odtwarzane są cyklicznie).

Z odtwarzanych komunikatów słychać z głośników między innymi zdarzenia:

  • otwieranie bramy
  • list w skrzynce pocztowej
  • zakończenie suszenia prania
  • przypomnienie o zamknięciu okna w łazience (szczególnie zimą)
  • informacje o porywistym wietrze i/lub opadach gdy otwarte są okna
  • .. inne

Forma nagrań mp3 umieszczonych na karcie SD mocno ogranicza (np. wymaga przygotowania i skopiowania na SD nowych nagrań – a to wymusza wyciągnięcie urządzenia z ukrycia, wyjęcia karty, przygotowania wcześniej plików mp3) dlatego będzie ona zastąpiona syntezą mowy. Do tego „po drugiej stronie” pojawi się rozpoznawanie mowy (STT) i możliwość wydawania poleceń głosowych. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że system detekcji mowy jest bardzo ułomny (np. jest wrażliwy na zakłócenia innymi dźwiękami czy też wymaga dobrych mikrofonów) ale i tak będzie powstawał gdyż w domu nie zawsze jest „głośno” a za „dobry mikrofon” może robić telefon zbliżony do ust.
Do tego wszystkiego projekt Gerwazy będzie obejmował notatki i terminarz obsługiwany ze smartfonów i tabletów oraz jeden bądź dwa panele (tablety?) wiszące na ścianach służące do zarządzania.

Na razie aż tyle i tylko tyle.

 

Updated: 12 lutego 2019 — 16:45

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mój HomeMatic © 2016 Frontier Theme