Mój HomeMatic

Blog opisujący moją przygodę z HomeMatic

RPI-RF-MOD – modułu bezprzewodowy dla Raspberry Pi 3 B

Nazwa: Modułu bezprzewodowy dla Raspberry Pi 3 B

Typ: radiowy

Symbol CCU: RPI-RF-MOD

Nr produktu: 68-15 29 41
Napięcie zasilania: 5V DC, 1,7A

 

RPI-RF-MOD

Moduł dla Respberry PI 3 B (B+), dzięki któremu na mikrokomputerze Raspberry można uruchomić między innymi oprogramowanie RaspberryMatic, które w pełni zastępuje centralę CCU2/CCU3.

Moduł sprzedawany jest w wersji „Bausätze” co oznacza, że trzeba będzie trochę polutować. W tym wypadku wystarczy przylutować jeden kondensator i moduł jest gotowy.

Urządzenie wymaga zasilacza z wtykiem 5,5mm. Mikrokomputer Raspberry zasilany jest bezpośrednio z modułu poprzez złącze UART, Moduł zajmuje całe łącze UART i nie ma możliwości podłączenia innych urządzeń do portu UART Raspberry.

Najważniejsze cechy modułu radiowego:

 • Wiele razy lepsza wydajność systemu w porównaniu do  CCU2
 • Łatwe uruchamianie – gotowy do użycia obraz HM-OCCU, RaspberryMatic
 • Znacznie poprawiony zasięg łączności bezprzewodowej (w porównaniu z poprzednim modułem HM-MOD-RPI-PCB)
 • Zegar czasu rzeczywistego z 2-dniowym podtrzymaniem zasilania
 • Wyświetlanie statusu systemu za pomocą diody LED RGB
 • Dokładnie dopasowana obudowa ochronna do montażu na ścianie (opcjonalnie)
 • W przypadku zasilania energią elektryczną zalecamy zasilacz wtyczkowy o napięciu 5V / 2,5A wymienionym pod akcesoriami

 

 

 


Updated: 18 października 2018 — 18:27

8 komentarzy

Add a Comment
 1. Witam, używać systemu homematic już w od 3 lat i właśnie zastanawiam się nad zakupem ccu3, ale ostatnio czytam o RPI-RF-MOD i mam wątpliwości co wybrać. Jesteś może w posiadaniu tego modułu i możesz coś więcej na jego temat powiedzieć.

  1. Lista moich urządzeń znajduje się po prawej stronie. Tak, od niedawna użytkuję RPI-RF-MOD wraz z RPI 3B+.

   Niestety nie mam porównania do CCU3 (miałem CCU2) ale według mnie po zainstalowaniu RaspberryMatic jest to lepsze rozwiązanie niż CCU3 – choćby z tego powodu, że RaspberryMatic bazuje na oprogramowaniu CCU3 + kilka dodatków, których nie ma w CCU3. Zresztą poczytaj -> https://github.com/jens-maus/RaspberryMatic .

   RPI-RF-MOD użytkuję od października 2018. Jeśli masz jakieś konkretne pytania być może będę umiał na nie odpowiedzieć.

   1. Widziałem, że używa Pan zarówno urządzenia homematic i homematic IP. Czy parowanie tych urządzeń jest łatwiejsze. W ccu2 trzeba się troszkę pomęczyć. Zastanawiam się nad zakupem modułu do RPI i zastanawiam się jak to wyglada z Pana doświadczenia.

    1. Nie wiem co masz na myśli pisząc o „trudności w parowaniu”. Ja zawsze „paruję urządzenie z centralą” a dopiero pozostałe funkcje i połączenia realizuję już z poziomu centrali – jest to łatwiejsze niż „bieganie od urządzenia do urządzenia”.

     Moduł RPI chyba nie ma większego znaczenia dla pytań, które stawiasz. Osobiście wybrałbym modu RPI ale.. ja lubię w tym coś zmieniać, usprawniać i to nie koniecznie tylko z poziomu panelu. Ty jak czytam raczej „nie lubisz dłubać” więc wydaje mnie się, że to bez znaczenia będzie co kupisz choć i tak wybrałbym moduł RPI 😉

     Interface CCU3 jest taki sam jak CCU2. Sposoby podłączania urządzeń także są identyczne. Od strony funkcjonalnej nie ma większych zmian.

     Zatrzymując się na chwilę przy „parowaniu urządzeń” to w Homematic istnieje możliwość stworzenia „połączeń bezpośrednich” pomiędzy niektórymi urządzeniami. Na przykład czujnik okienny + termostat pokojowy. Takie połączenia są realizowane poza centralą CCU2/CCU3 (stąd nazwa „bezpośrednie”) a przez to realizowane są szybciej. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie gdyż odciąża centralę od zadań. Mało tego – usterka centrali nie powoduje przerwania takiego połączenia bezpośredniego – funkcjonuje ono nadal bez problemów i wszystkie funkcje są realizowane bez przeszkód.

     Niestety nie da się uzyskać „połączenia bezpośredniego” pomiędzy urządzeniem HomeMatic i HomeMatic IP. Tu realizacja zależności musi odbywać się tylko poprzez CCU2/CCU3 dlatego najlepiej jeśli w obszarze jednego pomieszczenia będą funkcjonowały urządzenia tylko HomeMatic albo tylko HomeMatic IP.

    2. Odnośnie CCU3 i przejścia z CCU2.

     Po pierwsze – CCU3 nadal bazuje na Raspberry PI 3B (procesor taktowany 1,2Mhz). Wewnątrz poza samym Raspberry znajdziemy RPI-RF-MOD.

     Po drugie kupując RPI-RF-MOD oczywiście należy wybrać Raspberry PI 3B+ (procesor 1,4Mhz). Przy okazji dostaniemy kilka innych lepszych parametrów (lepszy WLAN, lepszy Bluetooth, lepszy LAN).

     Po trzecie – u mnie (na RaspberryMatic) udało się odtworzyć kopię bezpieczeństwa z CCU2 – więc praktycznie nie napracowałem się przy zmianie z CCU2 na CCU3.

     Może tych kilka uwag pomoże Tobie podjąć decyzję.

 2. Witam
  Czy ten moduł jest dostępny tyko w tym niemieckim sklepie http://www.elv.de? Czy bez problemu wysyłają za granicę? Widziałem w opcjach wybór kraju wysyłki. Czy używał pan również drugiego modułu do komunikacji radiowej https://www.elv.de/homematic-funkmodul-fuer-raspberry-pi-bausatz.html? jest dużo mniejszy ale nie wiem czy różni się od tego powyżej.

 3. ELV.de nie jest w Niemczech jedynym sklepem z elementami HM. W Polsce Conrad.pl nie posiada tego modułu.
  Bez większych problemów można kupić w ELV.de, no może poza jednym: koszt spedycji do Polski to 20 EUR.

  Nie miałem w użyciu tego mniejszego modułu (MOD-RPI-PCB) ale w opisie nie widzę nawet wzmianki o HM IP (jest tylko HM). Nie wiem czy to jakaś zaszłość czy tak jest naprawdę. Poza tym MOD-RPI-PCB pobiera sporo mniej prądu a to może świadczyć o gorszym radiu (np. słabszy zasięg, wolniejsze w komunikacji, etc).

  Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że według opisu na stronie ELV.DE moduł ten (RPI-RF-MOD) nie jest obsługiwany przez najnowsze Raspberry PI 4. Za pomocą tego modułu nie dostaniemy się także do chmury HM.

 4. Witam,

  Posiadam MOD-RPI-PCB od 2019r. – HmIP działa bez zarzutu. Próbowałem z sukcesem w konfiguracjach z RPI2B, RPI3B+, RPI4, OPIPC.

  Nie ma żadnych ograniczeń. Pełna funkcjonalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mój HomeMatic © 2016 Frontier Theme