Mój HomeMatic

Blog opisujący moją przygodę z HomeMatic

RPI-RF-MOD – modułu bezprzewodowy dla Raspberry Pi 3 B

Nazwa: Modułu bezprzewodowy dla Raspberry Pi 3 B

Typ: radiowy

Symbol CCU: RPI-RF-MOD

Nr produktu: 68-15 29 41
Napięcie zasilania: 5V DC, 1,7A

 

RPI-RF-MOD

Moduł dla Respberry PI 3 B (B+), dzięki któremu na mikrokomputerze Raspberry można uruchomić między innymi oprogramowanie RaspberryMatic, które w pełni zastępuje centralę CCU2/CCU3.

Moduł sprzedawany jest w wersji „Bausätze” co oznacza, że trzeba będzie trochę polutować. W tym wypadku wystarczy przylutować jeden kondensator i moduł jest gotowy.

Urządzenie wymaga zasilacza z wtykiem 5,5mm. Mikrokomputer Raspberry zasilany jest bezpośrednio z modułu poprzez złącze UART, Moduł zajmuje całe łącze UART i nie ma możliwości podłączenia innych urządzeń do portu UART Raspberry.

Najważniejsze cechy modułu radiowego:

 • Wiele razy lepsza wydajność systemu w porównaniu do  CCU2
 • Łatwe uruchamianie – gotowy do użycia obraz HM-OCCU, RaspberryMatic
 • Znacznie poprawiony zasięg łączności bezprzewodowej (w porównaniu z poprzednim modułem HM-MOD-RPI-PCB)
 • Zegar czasu rzeczywistego z 2-dniowym podtrzymaniem zasilania
 • Wyświetlanie statusu systemu za pomocą diody LED RGB
 • Dokładnie dopasowana obudowa ochronna do montażu na ścianie (opcjonalnie)
 • W przypadku zasilania energią elektryczną zalecamy zasilacz wtyczkowy o napięciu 5V / 2,5A wymienionym pod akcesoriami

 

 

 


Updated: 18 października 2018 — 18:27

7 komentarzy

Add a Comment
 1. Witam, używać systemu homematic już w od 3 lat i właśnie zastanawiam się nad zakupem ccu3, ale ostatnio czytam o RPI-RF-MOD i mam wątpliwości co wybrać. Jesteś może w posiadaniu tego modułu i możesz coś więcej na jego temat powiedzieć.

  1. Lista moich urządzeń znajduje się po prawej stronie. Tak, od niedawna użytkuję RPI-RF-MOD wraz z RPI 3B+.

   Niestety nie mam porównania do CCU3 (miałem CCU2) ale według mnie po zainstalowaniu RaspberryMatic jest to lepsze rozwiązanie niż CCU3 – choćby z tego powodu, że RaspberryMatic bazuje na oprogramowaniu CCU3 + kilka dodatków, których nie ma w CCU3. Zresztą poczytaj -> https://github.com/jens-maus/RaspberryMatic .

   RPI-RF-MOD użytkuję od października 2018. Jeśli masz jakieś konkretne pytania być może będę umiał na nie odpowiedzieć.

   1. Widziałem, że używa Pan zarówno urządzenia homematic i homematic IP. Czy parowanie tych urządzeń jest łatwiejsze. W ccu2 trzeba się troszkę pomęczyć. Zastanawiam się nad zakupem modułu do RPI i zastanawiam się jak to wyglada z Pana doświadczenia.

    1. Nie wiem co masz na myśli pisząc o „trudności w parowaniu”. Ja zawsze „paruję urządzenie z centralą” a dopiero pozostałe funkcje i połączenia realizuję już z poziomu centrali – jest to łatwiejsze niż „bieganie od urządzenia do urządzenia”.

     Moduł RPI chyba nie ma większego znaczenia dla pytań, które stawiasz. Osobiście wybrałbym modu RPI ale.. ja lubię w tym coś zmieniać, usprawniać i to nie koniecznie tylko z poziomu panelu. Ty jak czytam raczej „nie lubisz dłubać” więc wydaje mnie się, że to bez znaczenia będzie co kupisz choć i tak wybrałbym moduł RPI 😉

     Interface CCU3 jest taki sam jak CCU2. Sposoby podłączania urządzeń także są identyczne. Od strony funkcjonalnej nie ma większych zmian.

     Zatrzymując się na chwilę przy „parowaniu urządzeń” to w Homematic istnieje możliwość stworzenia „połączeń bezpośrednich” pomiędzy niektórymi urządzeniami. Na przykład czujnik okienny + termostat pokojowy. Takie połączenia są realizowane poza centralą CCU2/CCU3 (stąd nazwa „bezpośrednie”) a przez to realizowane są szybciej. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie gdyż odciąża centralę od zadań. Mało tego – usterka centrali nie powoduje przerwania takiego połączenia bezpośredniego – funkcjonuje ono nadal bez problemów i wszystkie funkcje są realizowane bez przeszkód.

     Niestety nie da się uzyskać „połączenia bezpośredniego” pomiędzy urządzeniem HomeMatic i HomeMatic IP. Tu realizacja zależności musi odbywać się tylko poprzez CCU2/CCU3 dlatego najlepiej jeśli w obszarze jednego pomieszczenia będą funkcjonowały urządzenia tylko HomeMatic albo tylko HomeMatic IP.

    2. Odnośnie CCU3 i przejścia z CCU2.

     Po pierwsze – CCU3 nadal bazuje na Raspberry PI 3B (procesor taktowany 1,2Mhz). Wewnątrz poza samym Raspberry znajdziemy RPI-RF-MOD.

     Po drugie kupując RPI-RF-MOD oczywiście należy wybrać Raspberry PI 3B+ (procesor 1,4Mhz). Przy okazji dostaniemy kilka innych lepszych parametrów (lepszy WLAN, lepszy Bluetooth, lepszy LAN).

     Po trzecie – u mnie (na RaspberryMatic) udało się odtworzyć kopię bezpieczeństwa z CCU2 – więc praktycznie nie napracowałem się przy zmianie z CCU2 na CCU3.

     Może tych kilka uwag pomoże Tobie podjąć decyzję.

 2. Witam
  Czy ten moduł jest dostępny tyko w tym niemieckim sklepie http://www.elv.de? Czy bez problemu wysyłają za granicę? Widziałem w opcjach wybór kraju wysyłki. Czy używał pan również drugiego modułu do komunikacji radiowej https://www.elv.de/homematic-funkmodul-fuer-raspberry-pi-bausatz.html? jest dużo mniejszy ale nie wiem czy różni się od tego powyżej.

 3. ELV.de nie jest w Niemczech jedynym sklepem z elementami HM. W Polsce Conrad.pl nie posiada tego modułu.
  Bez większych problemów można kupić w ELV.de, no może poza jednym: koszt spedycji do Polski to 20 EUR.

  Nie miałem w użyciu tego mniejszego modułu (MOD-RPI-PCB) ale w opisie nie widzę nawet wzmianki o HM IP (jest tylko HM). Nie wiem czy to jakaś zaszłość czy tak jest naprawdę. Poza tym MOD-RPI-PCB pobiera sporo mniej prądu a to może świadczyć o gorszym radiu (np. słabszy zasięg, wolniejsze w komunikacji, etc).

  Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że według opisu na stronie ELV.DE moduł ten (RPI-RF-MOD) nie jest obsługiwany przez najnowsze Raspberry PI 4. Za pomocą tego modułu nie dostaniemy się także do chmury HM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój HomeMatic © 2016 Frontier Theme