Mój HomeMatic

Blog opisujący moją przygodę z HomeMatic

Współpraca centrali CCU2 (Homematic) z urządzeniami Homematic IP

Od jakiegoś czasu istnieje możliwość zarządzania urządzeniami Homematic IP za pomocą centrali CCU2 (Homematic).

Pierwsze wrażenia z obsługi jest bardzo pozytywne. Urządzenia Homematic IP są poprawnie rozpoznawane i poprawnie obsługiwane za pomocą centrali CCU2.

Teraz trochę spostrzeżeń krytycznych:

  1. Urządzenia Homematic nie współpracują w połączeniach bezpośrednich z urządzeniami Homematic IP. Oznacza to, że np. zdarzenie rozpoznania otworzenia okna (czujnik Homematic IP) przez głowicę termostatyczną (Homematic) nie zostanie rozpoznane. Takie zdarzenie trzeba będzie oprogramować w centrali CCU2 a to spowoduje, że wszystkie działania układów będą zależne od funkcjonowania centrali, natomiast w wariancie połączeń bezpośrednich centrala nie bierze udziału.
  2. Zasięg radiowych urządzeń Homematic IP jest słabszy niż urządzeń Homematic. Przetestowałem to na czujnikach okiennych różnego typu. Być może producent założył, że skoro Homematic IP posiada możliwość routingu (przekazywania sygnału do centrali za pośrednictwem innych urządzeń znajdujących się bliżej centrali)  to można zmniejszyć moc nadajników w ten sposób zwiększając żywotność baterii. Posiadam kilka urządzeń Hmomematic IP, które mogą routować sygnał radiowy, niestety nie zauważyłem aby to funkcjonowało poprawnie. Być może dlatego, że korzystam z centrali CCU2 (Homematic) a nie z centrali Homematic IP. Urządzenia routujące były w zasięgu wzroku (bez przeszkód) lub w odległości 1 metra ale ukryte pod blatem. W takim układzie czujniki okienne Homematic IP miały problem z komunikacją z centralą, zaś umieszczone w tym samym miejscu czujniki Homematic funkcjonują bez zastrzeżeń.
Updated: 21 kwietnia 2018 — 00:49

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój HomeMatic © 2016 Frontier Theme