Mój HomeMatic

Blog opisujący moją przygodę z HomeMatic

Współpraca centrali CCU2 (Homematic) z urządzeniami Homematic IP

Od jakiegoś czasu istnieje możliwość zarządzania urządzeniami Homematic IP za pomocą centrali CCU2 (Homematic).

Pierwsze wrażenia z obsługi jest bardzo pozytywne. Urządzenia Homematic IP są poprawnie rozpoznawane i poprawnie obsługiwane za pomocą centrali CCU2.

Teraz trochę spostrzeżeń krytycznych:

 1. Urządzenia Homematic nie współpracują w połączeniach bezpośrednich z urządzeniami Homematic IP. Oznacza to, że np. zdarzenie rozpoznania otworzenia okna (czujnik Homematic IP) przez głowicę termostatyczną (Homematic) nie zostanie rozpoznane. Takie zdarzenie trzeba będzie oprogramować w centrali CCU2 a to spowoduje, że wszystkie działania układów będą zależne od funkcjonowania centrali, natomiast w wariancie połączeń bezpośrednich centrala nie bierze udziału.
 2. Zasięg radiowych urządzeń Homematic IP jest słabszy niż urządzeń Homematic. Przetestowałem to na czujnikach okiennych różnego typu. Być może producent założył, że skoro Homematic IP posiada możliwość routingu (przekazywania sygnału do centrali za pośrednictwem innych urządzeń znajdujących się bliżej centrali)  to można zmniejszyć moc nadajników w ten sposób zwiększając żywotność baterii. Posiadam kilka urządzeń Hmomematic IP, które mogą routować sygnał radiowy, niestety nie zauważyłem aby to funkcjonowało poprawnie. Być może dlatego, że korzystam z centrali CCU2 (Homematic) a nie z centrali Homematic IP. Urządzenia routujące były w zasięgu wzroku (bez przeszkód) lub w odległości 1 metra ale ukryte pod blatem. W takim układzie czujniki okienne Homematic IP miały problem z komunikacją z centralą, zaś umieszczone w tym samym miejscu czujniki Homematic funkcjonują bez zastrzeżeń.
Updated: 21 kwietnia 2018 — 00:49

9 Comments

Add a Comment
 1. Mam problem z przyuczeniem urządzeń Homematic IP z centralką CCU2. Homematic FM centralka dodaje bez problemu, a IP… przez chwilę zamieli klepsydra, więc widzę, że coś się dzieje, ale żadnego urządzenia IP nie znajduje. Czy coś robię źle?

  1. Jaka wersja oprogramowania CCU2?
   Konkretnie jakich urządzeń nie możesz przyuczyć?

   Oczywiście wiesz, że przyuczanie urządzeń HMIP odbywa się w innej sekcji niż urządzeń HM?

 2. Mam wersję oprogramowania CCU2 2.46.6
  Klikam na Teach-in HmIP, naciskam. Wyszykiwanie urządzenia działa, naciskam na przycisk do parowania na aktorze (np. HmIP-FSM16) i w zasadzie nic się nie dzieje i sesja wygasa po 60 sekundach.
  Aktor bez problemu wykrywany jest przez AccesPoint IP

  1. Jaka jest odległość aktora od CCU2 podczas przypisywania? Zalecenia są chyba poniżej 1 metra.
   Czy jakiekolwiek urządzenie HMIP udało się przypisać?

   Czasami pomaga:
   1) przywrócenie ustawień fabrycznych aktora (głównie w celu usunięcia wcześniejszego przypisania).
   W przypadku HMIP-FSM16 procedura w instrukcji (strona 42) opisana jest tak:
   – przytrzymaj przycisk A przez 4 sekundy, dioda zacznie migać na pomarańczowo
   – puść przycisk a następnie ponownie wciśnij i przytrzymaj 4 sekundy aż dioda zapali się na zielono
   – puść przycisk
   Po takim resecie ponów próbę przyuczenia.

   2) Jeśli przyuczenie nie powiodło się, zrestartuj CCU2/CCU3. Po restarcie wejdź do „Setings -> Device inbox”. Być może pojawi się tam przyuczane urządzenie.

 3. Dzięki. Odległość byłą ok 1m, może 1,5m. Naciskałem przycisk zgodnie z tym co piszesz. Zrestartuję jeszcze CCU2, może to coś da. Czy fakt, że urządzenie jest zalogowane do AccesPoint IP może uniemożliwić jego przypisanie do CCU2 nawet po przywróceniu ustawień fabrycznych, ale nie usunięciu z listy w Homematic IP?

  1. Niestety nie wiem (nie mam AP).

   Wiem natomiast, że aktor przypisany do CCU nie uruchamia trybu przyuczania. Aby go przyuczyć w innym CCU należy usunąć zapisy w aktorze związane z poprzednim przyuczeniem. Można to zrobić albo prawidłowo usuwając go z CCU albo poprzez przywrócenie ustawień fabrycznych aktorowi.

   Wracając do przypisania w AP. Jeśli AP jest podłączone do CCU to istnieje możliwość, że to jest powód (choć jak pisałem nie mam AP więc i nie mam doświadczeń). Jeśli AP nie jest podłączone do CCU to fakt przypisania aktora do AP nie ma znaczenia – wystarczy reset samego aktora.

   Ostatnia uwaga – oczywiście przed resetem lepiej usunąć aktora z AP a później dodać go ponownie o ile będzie to potrzebne.

  2. Przyszedł dziś do mnie AP 😉

   W ramach testu wykonałem takie kroki:
   – podłączyłem AP do sieci LAN, w której jest CCU.
   – przyuczyłem aktora do AP
   – przywróciłem ustawienia fabryczne w aktorze
   – próby przyuczenia aktora do CCU spełzły na niczym
   – odłączyłem zasilanie od AP
   – po około minucie ponowiłem próbę przyuczenia do CCU. SUKCES.

   Zatem potwierdza się, że przy włączonym AP i przyuczonym do AP aktorze nie da się go przyuczyć do CCU nawet po resecie aktora. Należy go najpierw usunąć z AP lub najlepiej odłączyć AP a wszystkie urządzenia (wszystkich aktorów) przenieść do CCU. Również aplikację Homematic IP należy skonfigurować do pracy z CCU a nie do pracy z AP. AP staje się zbędny.

 4. Dzięki. Szacun za dociekliwość, wiedzę i chęć pomocy.

  1. Szacun za Twoje spostrzeżenie – tylko dzięki niemu mogłem zrobić test.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój HomeMatic © 2016 Frontier Theme