Mój HomeMatic

Blog opisujący moją przygodę z HomeMatic

HomeMatic i centralne ogrzewanie.

Na pierwszy ogień miał iść układ ogrzewania. Najpierw jednak musiałem dowiedzieć się jak dokonać integracji HomeMatic z piecem CO. W kilku miejscach przeczytałem, że użytkownicy zamontowali głowice (i termostaty) HM i jednocześnie zostawili oryginalny termostat od pieca. Takie rozwiązanie mnie nie odpowiadało gdyż podwójny układ kontroli temperatury powodował, że w dwóch przypadkach funkcjonowało to źle:

 • Gdy jeden z grzejników potrzebował dogrzać pomieszczenie a oryginalny termostat od pieca stwierdzał, że nie trzeba grzać to… piec nie grzał.
 • Drugi przypadek to gdy żaden z grzejników nie potrzebował grzać a oryginalny termostat stwierdzał, że należy dogrzać to piec niepotrzebnie zużywałby gaz. Co prawda w moim piecu jest bypass, który zabezpiecza piec przed skutkami grzania przy zamkniętych wszystkich zaworach ale nie rozwiązuje to problemu nadmiernego zużywania gazu.

Z tych dwóch powodów musiałem opracować inne rozwiązanie. Niestety forum Conrad.pl nie pomogło mi w tym a wręcz przedstawiciel Conrad.pl nie znalazł dla mnie rozwiązania twierdząc, że wg jego stanu wiedzy nie da się za pomocą HomeMatic sterować piecem gazowym. Na szczęście nie poddałem się tak łatwo i… znalazłem rozwiązanie. Otóż dzięki uprzejmości serwisanta mojego pieca udało się ustalić, że piec CO posiada specjalną zworę (pętlę), która służy właśnie do sterowania typu „włącz / wyłącz” czyli z pominięciem oryginalnego termostatu pieca. Teraz należało tylko odszukać wśród elementów wykonawczych HM przekaźnik kotła CO, czyli takie urządzenie, które pozwoliłoby mi wysterować tę zworę. Tu z pomocą przyszedł mi sklep Elv.de, polecony przez jakiegoś internautę, gdzie znalazłem taki element o symbolu „HM-LC-Sw1-Ba-PCB” czyli przełącznik zasilany bateryjnie. Koszt tego przełącznika to 17 albo 23 EUR (różnica w cenie opisana jest przy opisie przełącznika).

Przełącznik radiowy zasilany bateryjnie

Sam przełącznik posiada wyjście, które może być obciążone do 3A i obsługuje napięcie do 20V. Nie wiedząc jakie napięcie pojawia się na sterowaniu pieca i chcąc oddzielić galwanicznie piec CO od owego przełącznika zastosowałem dodatkowo zasilacz 12V (zamiast baterii) w cenie 5 zł oraz przekaźnik 12V w cenie 1,50 zł zakupione na Allegro. Tak powstał przekaźnik kotła CO. W Polsce można kupić „Przekaźnik natynkowy 1-krotny” o symbolu 646390 ale w firmie Conrad.pl kosztuje on 325 zł a ja swój złożyłem za niespełna 100 zł.

Teraz wystarczyło poskładać to wszystko oraz „wyklikać” w centrali CCU2 kiedy ma się włączać piec. Pomysł jak to zrobić podpowiedział mi jakiś internauta. Sprawa okazała się banalna i w paru „klikach” udało się złożyć takie oto warunki.

HomeMatic_WebUI_-_2015-12-27_01.23.30

W skrócie: gdy któraś z głowic otwarta jest powyżej 5% to załącz piec CO. Skąd się wzięło 5% ? Ustaliłem to doświadczalnie. Choć na logikę należałoby ustalić od 1% otwarcia głowicy to nie chciałem by w skrajnym przypadku piec grzał „jeden grzejnik” otworzony na 1% gdyż groziło to prawie tym samym co w przypadku używania oryginalnego termostatu. A właśnie – najważniejsze! Powyższy układ pozwolił mi wyłączyć oryginalny termostat.

Tak oto skończył się problem chłodu we wschodniej części domu i przegrzania w zachodniej gdy wiał wiatr ze wschodu oraz problem chłodu w zachodniej części domu i przegrzania wschodniej gdy wiał wiatr z zachodu lub gdy słońce obchodziło dom w koło dogrzewając go z różnych stron.

Dodatkową zaletą jest też to, że obecnie mogę zaprogramować odpowiednie temperatury w różnych przedziałach czasowych w każdym z pomieszczeń z osobna (np. w łazience cieplej tylko rano i wieczorem a w salonie ciepło cały dzień) a nie jak kiedyś we wszystkich pomieszczeniach tak samo.

Do zbudowania swojego układu ogrzewania zastosowałem:

 

Gdyby były jakieś pytania z chęcią odpowiem.

Updated: 10 stycznia 2018 — 00:51

9 Comments

Add a Comment
 1. Dwa pytania: 1. Skąd masz polską wersję WebUI? 2. Czy udało Ci się znaleźć instrukcję w mniej barbażyńskim języku niż niemiecki?

 2. A mam ? 😉

  No cóż. Kiedyś pokusiłem się o częściowe tłumaczenie (logowanie do CCU2 poprzez SSH). Niestety każda aktualizacja centrali powoduje, że trzeba od nowa nadpisywać pliki językowe. Niestety nie wszystkie pliki po aktualizacja są „kompatybilne” więc jest sporo roboty by po każdej aktualizacji cieszyć się znów językiem polskim. W końcu odpuściłem sobie i obecnie pracuję na wersji angielskiej.

  Odnośnie barbarzyństwa. Niestety tylko to co jest dostępne u producenta czyli instrukcja dla urządzeń w angielskim ale opis języka skryptowego (dokumentacja CCU2) tylko w barbarzyńskim.

 3. Dzięki za odpowiedzi. Zostaje mi Google Translator…

 4. Hi guys,

  because I did not found a PL HM Forum on this page I will ask my question in the comment. We from the homematic-forum are asking our english speaking community how they found Homematic in their country. Maybe you want to contribute some words in english?
  https://homematic-forum.de/forum/viewtopic.php?f=49&t=41104

  Also in 2018 we will have a big HomeMatic community meeting in Germany – just for info. Check: https://homematic-forum.de/forum/viewtopic.php?f=49&t=41127

  1. There is no HomeMatic website in Poland. My blog also has a small number of visitors. HomeMatic interest in Poland is negligible. I will put information about the meeting on my blog. As far as I receive permission from the moderators, I will also place information about your meeting on the large forum of Elektroda.pl in the home automation section.

 5. Did you already tried ioBroker to connect Homematic with other Smart Devices? You can also easily use it with Siri/Homekit(Yahka) and Amazon Alexa already. http://download.iobroker.net/list.html
  New adapters are added constantly.
  Mine is working perfect on a Raspberry Pi3.

  1. Thank you.

   I have seen the project but I did not have the opportunity to check it. Now I integrate eBus with HM. I use RPI3 for this.
   ioBroker will definitely check.

 6. Hi,

  I created a short overview Homematic IP vs Homematic (Pro and Cons) – maybe you want to use it for your page:
  https://homematic-forum.de/forum/viewtopic.php?f=49&t=41325&p=410395#p410395

 7. Since today „official” Philips HUE integration with the latest CCU2 firmware

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój HomeMatic © 2016 Frontier Theme