Mój HomeMatic

Blog opisujący moją przygodę z HomeMatic

HomeMatic i centralne ogrzewanie.

Na pierwszy ogień miał iść układ ogrzewania. Najpierw jednak musiałem dowiedzieć się jak dokonać integracji HomeMatic z piecem CO. W kilku miejscach przeczytałem, że użytkownicy zamontowali głowice (i termostaty) HM i jednocześnie zostawili oryginalny termostat od pieca. Takie rozwiązanie mnie nie odpowiadało gdyż podwójny układ kontroli temperatury powodował, że w dwóch przypadkach funkcjonowało to źle:

 • Gdy jeden z grzejników potrzebował dogrzać pomieszczenie a oryginalny termostat od pieca stwierdzał, że nie trzeba grzać to… piec nie grzał.
 • Drugi przypadek to gdy żaden z grzejników nie potrzebował grzać a oryginalny termostat stwierdzał, że należy dogrzać to piec niepotrzebnie zużywałby gaz. Co prawda w moim piecu jest bypass, który zabezpiecza piec przed skutkami grzania przy zamkniętych wszystkich zaworach ale nie rozwiązuje to problemu nadmiernego zużywania gazu.

Z tych dwóch powodów musiałem opracować inne rozwiązanie. Niestety forum Conrad.pl nie pomogło mi w tym a wręcz przedstawiciel Conrad.pl nie znalazł dla mnie rozwiązania twierdząc, że wg jego stanu wiedzy nie da się za pomocą HomeMatic sterować piecem gazowym. Na szczęście nie poddałem się tak łatwo i… znalazłem rozwiązanie. Otóż dzięki uprzejmości serwisanta mojego pieca udało się ustalić, że piec CO posiada specjalną zworę (pętlę), która służy właśnie do sterowania typu „włącz / wyłącz” czyli z pominięciem oryginalnego termostatu pieca. Teraz należało tylko odszukać wśród elementów wykonawczych HM przekaźnik kotła CO, czyli takie urządzenie, które pozwoliłoby mi wysterować tę zworę. Tu z pomocą przyszedł mi sklep Elv.de, polecony przez jakiegoś internautę, gdzie znalazłem taki element o symbolu „HM-LC-Sw1-Ba-PCB” czyli przełącznik zasilany bateryjnie. Koszt tego przełącznika to 17 albo 23 EUR (różnica w cenie opisana jest przy opisie przełącznika).

Przełącznik radiowy zasilany bateryjnie

Sam przełącznik posiada wyjście, które może być obciążone do 3A i obsługuje napięcie do 20V. Nie wiedząc jakie napięcie pojawia się na sterowaniu pieca i chcąc oddzielić galwanicznie piec CO od owego przełącznika zastosowałem dodatkowo zasilacz 12V (zamiast baterii) w cenie 5 zł oraz przekaźnik 12V w cenie 1,50 zł zakupione na Allegro. Tak powstał przekaźnik kotła CO. W Polsce można kupić „Przekaźnik natynkowy 1-krotny” o symbolu 646390 ale w firmie Conrad.pl kosztuje on 325 zł a ja swój złożyłem za niespełna 100 zł.

Teraz wystarczyło poskładać to wszystko oraz „wyklikać” w centrali CCU2 kiedy ma się włączać piec. Pomysł jak to zrobić podpowiedział mi jakiś internauta. Sprawa okazała się banalna i w paru „klikach” udało się złożyć takie oto warunki.

HomeMatic_WebUI_-_2015-12-27_01.23.30

W skrócie: gdy któraś z głowic otwarta jest powyżej 5% to załącz piec CO. Skąd się wzięło 5% ? Ustaliłem to doświadczalnie. Choć na logikę należałoby ustalić od 1% otwarcia głowicy to nie chciałem by w skrajnym przypadku piec grzał „jeden grzejnik” otworzony na 1% gdyż groziło to prawie tym samym co w przypadku używania oryginalnego termostatu. A właśnie – najważniejsze! Powyższy układ pozwolił mi wyłączyć oryginalny termostat.

Tak oto skończył się problem chłodu we wschodniej części domu i przegrzania w zachodniej gdy wiał wiatr ze wschodu oraz problem chłodu w zachodniej części domu i przegrzania wschodniej gdy wiał wiatr z zachodu lub gdy słońce obchodziło dom w koło dogrzewając go z różnych stron.

Dodatkową zaletą jest też to, że obecnie mogę zaprogramować odpowiednie temperatury w różnych przedziałach czasowych w każdym z pomieszczeń z osobna (np. w łazience cieplej tylko rano i wieczorem a w salonie ciepło cały dzień) a nie jak kiedyś we wszystkich pomieszczeniach tak samo.

Do zbudowania swojego układu ogrzewania zastosowałem:

 

Gdyby były jakieś pytania z chęcią odpowiem.

Updated: 10 stycznia 2018 — 00:51

56 komentarzy

Add a Comment
 1. Dwa pytania: 1. Skąd masz polską wersję WebUI? 2. Czy udało Ci się znaleźć instrukcję w mniej barbażyńskim języku niż niemiecki?

 2. A mam ? 😉

  No cóż. Kiedyś pokusiłem się o częściowe tłumaczenie (logowanie do CCU2 poprzez SSH). Niestety każda aktualizacja centrali powoduje, że trzeba od nowa nadpisywać pliki językowe. Niestety nie wszystkie pliki po aktualizacja są „kompatybilne” więc jest sporo roboty by po każdej aktualizacji cieszyć się znów językiem polskim. W końcu odpuściłem sobie i obecnie pracuję na wersji angielskiej.

  Odnośnie barbarzyństwa. Niestety tylko to co jest dostępne u producenta czyli instrukcja dla urządzeń w angielskim ale opis języka skryptowego (dokumentacja CCU2) tylko w barbarzyńskim.

 3. Dzięki za odpowiedzi. Zostaje mi Google Translator…

 4. Hi guys,

  because I did not found a PL HM Forum on this page I will ask my question in the comment. We from the homematic-forum are asking our english speaking community how they found Homematic in their country. Maybe you want to contribute some words in english?
  https://homematic-forum.de/forum/viewtopic.php?f=49&t=41104

  Also in 2018 we will have a big HomeMatic community meeting in Germany – just for info. Check: https://homematic-forum.de/forum/viewtopic.php?f=49&t=41127

  1. There is no HomeMatic website in Poland. My blog also has a small number of visitors. HomeMatic interest in Poland is negligible. I will put information about the meeting on my blog. As far as I receive permission from the moderators, I will also place information about your meeting on the large forum of Elektroda.pl in the home automation section.

 5. Did you already tried ioBroker to connect Homematic with other Smart Devices? You can also easily use it with Siri/Homekit(Yahka) and Amazon Alexa already. http://download.iobroker.net/list.html
  New adapters are added constantly.
  Mine is working perfect on a Raspberry Pi3.

  1. Thank you.

   I have seen the project but I did not have the opportunity to check it. Now I integrate eBus with HM. I use RPI3 for this.
   ioBroker will definitely check.

 6. Hi,

  I created a short overview Homematic IP vs Homematic (Pro and Cons) – maybe you want to use it for your page:
  https://homematic-forum.de/forum/viewtopic.php?f=49&t=41325&p=410395#p410395

 7. Since today „official” Philips HUE integration with the latest CCU2 firmware

 8. witam.
  moje pytanie jest takie ze chce sterowac ogrzewaniem na kilka stref własnie przy pomocy homematic i chcialem się dowiedziec co mi jest potrzebne by bez zakłocen moc sterowac piecem i zaworami. na chwile obecną mam juz bezprzewodową centralkę HMIP-HAP oraz 3 x termostat scienny HMIP-BWTH piec to beretta green

  1. Masz ogrzewanie podłogowe?

  2. Ponieważ długo nie odpowiadałeś pominę kwestię rodzaju ogrzewania. Odpowiednie urządzenia (głowice / sterownik ogrzewania podłogowego) musisz dobrać sam.

   W kwestii HMIP-HAP – to nie jest centrala a jedynie punkt dostępowy (HAP – Homematic Access Point). Nie wykonasz na nim układu z tego wpisu. Punkt dostępowy umożliwia sterowanie elementami i ich konfigurację (np. wprowadzenie harmonogramu ogrzewania do termostatu) i kilka innych drobiazgów ale punkt dostępowy nie ma możliwości tworzenia skryptów a tylko dzięki nim możliwe jest rozwiązanie, które zaproponowałem.

   Tak naprawdę wyjścia masz dwa:
   1) W obecnym Twoim układzie pominąć kwestię „przekaźnika” zaproponowanego w tym wpisie. Niestety w początkowym i końcowym okresie sezonu grzewczego gdy budynek będzie potrzebował mało energii, Twój kocioł będzie „cały czas włączony”. To oczywiście przenośnia ale chodzi o to, że Twój kocioł aby sprawdzić czy ma grzać będzie się okresowo włączał, dogrzewał wodę w układzie i badając temperaturę powrotu wody stwierdzał, że nie ma co grzać. Wyłączy się na kilka, kilkanaście minut a następnie ponowi próbę grzania. Cykl ten będzie cały czas powtarzał. Mówi się wtedy, że piec „taktuje”.
   2) Zmienić HMIP-HAP na CCU3 (lub jeśli nie zamierzasz mocno rozbudowywać systemu Homematic to wystarczy CCU2). Wtedy będziesz mógł dołożyć „przekaźnik” i oprogramować go na przykład według pomysłu w tym wpisie. Dzięki temu „przekaźnik” wyłączy kocioł i nie będzie on „taktował”. Przekaźnik włączy kocioł dopiero jak będzie taka potrzeba. Całkowicie nie zlikwiduje to taktowania (bo kotły mają za dużą moc minimalną by pracować bez taktowania) ale układ ten spowoduje, że taktowanie będzie mocno ograniczone.

   Tak naprawdę dzięki rozwiązaniu z tego wpisu ja nie wyłączam grzania CO w kotle nawet latem. Robi to za mnie ten układ.

   1. Też mam ten sam problem (homematic ip i problem ze sterowaniem temperatura załączania kotła. Szkoda że nie ma sterownika/ termostatu (beznapięciowego, zwiernergo) homematica bo to rozwiązałoby ten problem. Z tego co widziałem to są takie sterowniki innych firm np. https://allegro.pl/oferta/programowalny-termostat-wifi-floureon-zwierny-piec-8481510771 tylko czy udało by się to jakoś połączyć w kupę aby ze sobą współpracowało (jakieś scenariusze)

    1. Nie bardzo rozumiem.

     Wypowiadasz się we wpisie, który pokazuje rozwiązanie i pytasz jak to rozwiązać?

     Możesz kupić oryginalny „steownik” ->
     https://de.elv.com/homematic-ip-2-fach-schaltaktor-hmip-whs2-fuer-heizungsanlagen-150842?fs=3581993771
     lub taki
     https://de.elv.com/homematic-ip-multi-io-box-hmip-miob-142988

     lub zastosować moje rozwiązanie używając dowolnego przekaźnika HM, który potrafi zewrzeć styki bezpotencjałowo. Możesz nawet zastosować łącznik dopuszkowy np. HmIP-FSM i podłączyć do niego dowolny przekaźnik z cewką na 230V i już masz sterowanie kotłem.
     To co pokazałeś w linku to samodzielne termostat nie mający nic wspólnego z automatyką domową jaką jest HomeMatic.

     Proponuję abyś zerknął do całego działu -> http://www.homematic.com.pl/category/centralne-ogrzewanie, znajdziesz i scenariusz.

     1. Wpis dotyczy systemu na homematic przec centralę CCU2 a ja mam IP. Powyżej napisałeś (do banqii) że w tym przypadku twoje rozwiązanie nie zadziała. Generalnie chodzi mi o to aby termostat/ serownik miał komunikację z głowicami i mógł załaczyć kocioł gdy będzie taka potrzeba.Z tego co wiem nie termostat homematica ip nie sterownia kotłem. Może można zintegrować dwa różne systemy homematic ip i np tuya np IFTT lub czymś innym aby osiągnąć zamierzony efekt Póki co kocioł załącz mi termostat bezprzewodowy tech ST-292 ale nie jest to idealne rozwiązanie.

     2. Wpis dotyczy systemu na homematic przec centralę CCU2 a ja mam IP

      Uściślijmy. Wpis dotyczy centrali (CCU2/CCU3) i bez znaczenia czy to jest HomeMatic czy Homematic IP bo od jakiegoś czasu oba systemy są obsługiwane w jednym urządzeniu. Zapewne Ty masz tylko punt dostępowy (HmIP-HAP) a to nie jest centrala.

      Generalnie chodzi mi o to aby termostat/ serownik miał komunikację z głowicami…

      Każdy z termostatów pokojowych (nie wiem czy głowic też) ma coś takiego jak tryb pracy (grzenie/chłodzenie). Sądzę, że gdyby przełączyć na tryb „grzanie” to nawet na HmIP-HAP dałoby się wysterować termostatem jakiś element przekaźnika. Używam tego rozwiązania do kliamtyzacji (czyli w trybie chłodzenia). Należałoby w ten sposób zintegrować każdy termostat pokojowy z przekaźnikiem. Czy da się zintegrować głowicę w taki sposób – nie wiem. Wiem, że HmIp-HAP ma spore ograniczenia więc jeśli szukasz czegoś więcej potrzebujesz CCU2/CCU3 lub RaspberryMatic.
      Jak mi dasz parę dni spróbuję sprawdzić czy mój pomysł z HmIP-HAP i głowicami (bez termostatów) zadziała.

     3. No mam tylko Access pointa i głowice póki co ale mam też malinkę która mógłbym wykorzystac jeśli się da (dotychczas użytkuje ja jako boxtv – kodi :)) z tego co piszesz to rozumiem że może to być alternatywa dla centrali ccu2? Sterowanie przekaźnikiem z każdej głowicy z osobna (niezależnie) jest chyba trochę bez sensu (bez sensu aby kocioł włączył się dla jednego grzejnika. Musi być coś co będzie kontrolowało zależność temperatur poszczególnych glowic).

    2. Malina to bardzo dobre wyjście. Potrzebny jest moduł radiowy do RaspberryPi. Ja mam taki -> http://www.homematic.com.pl/rpi-rf-mod-modulu-bezprzewodowy-dla-raspberry-pi-3-b.html . Jest jeszcze starsza wersja ale jej nie polecam. Do tego RaspberryMatic -> https://raspberrymatic.de/de/home/ i właściwie masz coś lepszego niż CCU3 tak sprzętowo jak i programowo.

   2. Witam.
    Dziękuję za odpowiedz. Co prawda system jest dopiero w budowie i tak naprawdę to chcę go dobrze zaplanować dom jest podzielony na dwie strefy strefa parteru ma w każdym pomieszczeniu ogrzewanie podłogowe oparte na rozdzielaczu dla parteru z 5 strefami ogrzewania na każdej strefie Siłownik do ogrzewania podłogowego eQ-3 EQ3-VD230 151054A0 230 V. Bezprzewodową centralka HMIP-HAP oraz 3 x termostat ścienny HMIP-BWTH, Czy aby właściwie działał system potrzebuję jeszcze Bezprzewodowy sterownik ogrzewania podłogowego Homematic IP HmIP-FAL230-C6. Natomiast na poddaszu jest system oparty o grzejniki i głowice termostatyczne na grzejnikach. Ten cały bałagan ma być ogrzewany przez jeden piec i nie mam pojęcia czy da się to tak wysterować aby wszystko pracowało niezależnie.
    Jeśli istnieje taka możliwość to proszę o odpowiedz na adres mail: czyscioszek@vip.onet.pl
    Z góry dziękuję za wszystkie sugestie i podpowiedzi dla laika którego instalatorzy chcą zrobić w konia ze to nie może właściwie pracować i ze się nie da mieć wszystkiego na raz.

    1. Do podłogówki – tak, potrzebujesz jeszcze sterownik gdyż same siłowniki (EQ3-VD230) muszą być czymś sterowane.

     Poza tym będziesz potrzebował CCU3 oraz skryptu opisanego tutaj -> http://www.homematic.com.pl/inny-sposob-sterowania-piecem-co.html a do tego przekaźnik kotła np. HmIP-MIOB lub opisany powyżej przeze mnie sposób.

     Mogę pomóc to „wdrożyć” za pomocą połączenia np. TeamViewer (rodzaj zdalnego pulpitu).

     1. dziękuję za odpowiedz na chwilę obecną posiadam juz ccu3 ale teraz nie rozumiem czy potrzebuję HmIP-MIOB oraz Homematic IP HmIP-FAL230-C6 jednoczesnie czy oba sterowniki to to samo ale w innej wersji?

     2. HmIP-FAL230-C6 jest sterownikiem do systemu podłogowego. Do tego sterownika przypinasz posiadane siłowniki EQ3-VD230. Nie ma innej możliwości w HM aby wysterować te siłowniki.

      Druga sprawa to HmIP-MIOB, który powinien pracować z głowicami założonymi na klasyczne grzejniki. Jego głównym zadaniem jest wyłączenie kotła gdy wszystkie grzejniki zostaną zakręcone. Chodzi o to aby przy zakręconych wszystkich grzejnikach kocioł nie uruchamiał się i nie włączał pompy obiegowej. gdyby to zrobił prawdopodobnie nie mogąc sprawdzić temperatury na powrocie (bo nie byłoby obiegu więc woda by nie wracała) mógłby zarejestrować błąd i zgłosić konieczność wezwania serwisu. Po to ten HmIP-MIOB aby wyłączyć kocioł.

      Rozwiązań związanych z opisaną powyżej sytuacją jest wiele. Być może kocioł posiada oryginalnie wbudowany by-pass na układzie CO. Możesz się zapytać w serwisie co by się stało gdyby wszystkie grzejniki były zakręcone i kocioł by się włączył – to pozwoli ustalić czy musisz montować HmIP-MIOB.

      Z drugiej zaś strony Ty masz dodatkowo „podłogówkę” a ta ma sporą bezwładność cieplną więc sądzę, że sytuacja, w której „wszystkie zawory będą u Ciebie zakręcone” może się nie zdarzyć. Niemniej profilaktycznie zapytałbym w serwisie o taką sytuację. Jeśli serwis powie „nie można doprowadzać do takich sytuacji” to znaczy, że w jakiś sposób musisz wyłączać kocioł i do tego służy właśnie HmIP-MIOB lub każdy inny „przekaźnik” na przykład taki -> http://www.homematic.com.pl/przekaznik-kotla-co-dla-homematic.html

      Ostatecznie mimo, że mój kocioł posiada by-pass ja postanowiłem założyć taki przekaźnik kotła dzięki temu gdy wszystkie grzejniki są zakręcone mój kocioł jest wyłączony i nie próbuje się uruchamiać aż do czasu gdy Homematic jemu na to powoli.

     3. dziekuje teraz juz mam wyjasnione co nieco wiec zapytam czy ten hmip miob moze być innego producenta wspołpracował by z również innym sterownikiem ciepła czy akurat musi to być wszystko jednego producenta.

 9. cześć
  czy dla punktu dostępowego HMIP-HAP (Access Point) istnieje możliwość zresetowania PINu ? Kupiłem nową (powystawową) centralkę na allegro, ale chyba sprzedawca wprowadził mnie w błąd co do jej nowości. Przy pierwszym uruchomieniu urządzenia i sparowaniu z aplikacją (na Androida) aplikacja wymaga wprowadzeniu 4 cyfrowego PINu. Kilkukrotny restart urządzenia do ustawień fabrycznych nie pomógł. Zetknęliście się tym problemem ?
  z góry dziękuje za jakiekolwiek nakierowanie na rozwiązanie problemu

  1. W tym topiku -> https://homematic-forum.de/forum/viewtopic.php?t=46365 jest zalecenie aby dokonać przywrócenia ustawień fabrycznych (zgodnie z instrukcją). Jest też odpowiedź od producenta (EQ-3), z której wynika, że w przypadku gdy po resecie nadal żąda PINu to może to świadczyć o uszkodzeniu HMIP-HAP.

   W tym przypadku zakładamy wadę techniczną w Punkcie Dostępu Homematic IP, przepraszamy za awarię tego komponentu i okoliczności z niego spowodowane

   Sam sprzedawca nie testuje w pełni tych urządzeń a Ty masz 14 dni na zwrot bez podania przyczyny.

   Aby prawidłowo wykonać reset urządzenia postępuj zgodnie z tym co podano w instrukcji:

   Ustawienia fabryczne punktu dostępu mogą być przywrócone. Spowoduje to usunięcie wszystkich ustawień całości System IP Homematic. Ustawienia fabryczne pozostałych urządzeń Homematic IP także należy przywrócić.
   Aby przywrócić ustawienia fabryczne punktu dostępu, proszę postępować w następujący sposób:
   • Odłącz punkt dostępowy od zasilania.
   • Ponownie podłącz zasilacz sieciowy i naciśnij i przytrzymaj przycisk systemowy przez 4 sekundy, aż dioda LED zacznie szybko migać na pomarańczowo.
   • Zwolnij przycisk systemowy.
   • Naciśnij i przytrzymaj ponownie przycisk systemowy przez 4 sekundy, aż dioda LED stanu zaświeci się na zielono. Jeśli…
   Dioda LED świeci na czerwono, spróbuj ponownie.
   • Zwolnij przycisk systemowy, aby zakończyć procedurę.
   Urządzenie wykona restart.

   1. Dzień dobry, niedawno zakupiłem centralkę CCU3 i mam 3 głowice homematic. Przypisałem głowice do centralki, ale kompletnie nie „kumam” jak to wszystko ma razem działać. Czytam wszystkie podpowiedzi i znalazłem porady od HM – czy mogę liczyć na pomoc ?? Centralka obsługiwana jest w 2 językach, ale niestety nie władam żadnym z nich w stopniu umożliwiającym konfigurację. Prawdopodobnie potrzebuję jeszcze termostat ścienny basic Homematic IP, ale wstrzymuję się przed zakupem do momentu , aż to wszystko dam rade połączyć. Czy jest szansa na pomoc ??

    1. Jest szansa na pomoc ale skoro wyjaśnienia „w internecie” są niewystarczające to wyjaśnienie wszystkiego na blogu może być kłopotliwe i przede wszystkim bardzo, bardzo, bardzo czasochłonne. Napiszę maila.

 10. dzięki za szybą odpowiedź.
  Z powyższego opisu przywrócenia ustawień fabrycznych już skorzystałem.
  W weekend prześledziłem niemieckie forum, do którego podesłałeś link i doszedłem do tego samego wniosku o uszkodzeniu urządzenia.
  Jeszcze napisałem do serwisu support@eq-3.de może coś podpowiedzą czy jest możliwość rozwiązania problemu.
  Jeśli nie to zwrócę urządzenie. Dziękuje za pomoc !

 11. Dzisiaj spróbowałem jeszcze raz zrestartować punkt dostępu i za drugim razem poszło. Aplikacja nie wymagała PINu. Nie wiem czemu ale ważne, że ruszyło.
  Co ciekawe musiałem też jeden z termostatów zrestartować 5 razy zanim został wykryty w aplikacji 😉 Inne załapały od razu

  1. Cieszę się, że się udało.

 12. Ja zaczynam zabawę Homematic I. Mam CCU3 i AP, kilka głowic i termostatów. Od czego zacząć. Połączyć AP z głowicami i termostatami czy może od razu zrobić to na CCU3 ? Czy jak połączę z AP to potem będę mógł sterować nimi poprzez AP. Wiem że to pytania typowego lamera ale nie bardzo mogę znaleść strony dla takich zupełnie zielonych jak ja.

  1. To nie jest pytanie lamera. Niestety jest to bardzo ważne a nie zostało nigdzie jasno opisane w dokumentacji. Nie możesz jednocześnie używać AP i CCU (poza drobnym wyjątkiem ale o tym na koniec). Jest nawet swoisty konflikt pomiędzy AP i CCU. Gdy kiedyś do sieci LAN, w której działało CCU, podłączyłem AP to straciłem możliwość dodawania nowych urządzeń do CCU.

   Poza tym podstawowe różnice pomiędzy CCU a AP są takie:
   – AP to tylko „brama” umożliwiająca konfigurację powiązań pomiędzy urządzeniami (np. gdy otworzysz okno to zmniejsz temperaturę w pokoju do 16 stopni). Umożliwia też tworzenie grup grzewczych oraz sterowanie za pośrednictwem chmury. W przypadku braku internetu założenia pomiędzy urządzeniami działają ale przestaje działać możliwość sterowania z telefonu bo do tego wymagany jest internet (wymagany jest dostęp do chmury). Brak jest też możliwość tworzenia scen nawet tych prostych.
   – CCU to urządzenie, które funkcjonuje w pełni samoistnie i nie potrzebuje dostępu do chmury aby funkcjonować. W takiej sytuacji można zainstalować na telefonie np. Tinymatic i wszystko działa po sieci lokalnej. CCU ma też wbudowany panel WWW, który pozwala sterować urządzeniami i w pełni wykorzystać możliwości CCU. Poza tym CCU umożliwia tworzenie nawet zaawansowanych scen a nawet pisaniem skryptów jeśli ktoś ma nutkę programisty ;). Nigdy nie używałem „chmury” wraz z CCU bo do sieci domowej łączę się za pomocą VPN i w ten sposób pomijam konieczność korzystania z chmury.

   No i na koniec: AP może współpracować z CCU ale tylko w roli dodatkowej bramy (dodatkowy punkt, który rozszerza zasięg radiowy). Jest to możliwe na najnowszej wersji oprogramowania. W każdym innym wypadku AP nie może być podłączone do tej samej sieci co CCU.

   Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem.

 13. Dziękuję za rozjaśnienie sytuacji. AP ma nadejście jutro się głęboko wsadzę je do szafy. Kupiłem go bo na Amazonię 2 głowice płuc AP to cena jak za same 2 głowice. Dotrą też jutro termostaty. Głowice już zameldowałem, jutro zrobię podobnie z termostatami. Nie wiem jak powiązać głowice z termostatami. Wiesz może o jakiś instrukcjach gdzie znajdę opis takich czynności. W najbliższej przyszłości dokupię przekaźnik umożliwiający włączanie pieca (off/on). Jak poprawnie (w/g jakich reguł) powiązać start pieca z temperaturą i otwarciem głowić. Mój piec nie posiada osobnego wymiennika ciepła (produkuje ciepłą wodę na bieżąco )

  1. Przepraszam, na większą część pytań odpowiedź jest umieszczona wyżej. Za błędy przepraszam, pisałem na telefonie. Szkoda że nie można edytować wpisów 🙂

  2. Co do głowic i ogrzewania – zerknij też tu -> http://www.homematic.com.pl/inny-sposob-sterowania-piecem-co.html

   Nie musisz jednak używać skryptów. Możesz po prostu połączyć „przekaźnik kotła” z głowicami. Mnie to jednak nie wystarczało, stąd skrypt.

   Co do łączenia dwóch urządzeń (połączenia bezpośrednie) to znajdziesz je w „Program and connections”-> „direct device connections”, ale grupy grzewcze tworzysz inaczej. Grupy grzewcze tworzysz w „Settings->groups”. Grupa grzewcza będzie wirtualnym urządzeniem dostępnym wszędzie tak samo jak głowica czy termostat.

   1. Czy wiesz może gdzie znajdę coś więcej o tworzeniu grup grzewczych ?

    1. W dokumentacji lub pytaj, jeśli będę umiał to podpowiem.

 14. Czy przy połączeniu „przekaźnik kotła” z głowicami opcja startu przekaźnika gdy głowice są otwarte min. 5% będzie też możliwa ?

 15. Dwie głowice i termostat też mogę połączyć bezpośrednio ?

  1. Tak ale w przypadku elementów ogrzewania lepiej to zrobić poprzez grupę grzewczą.

 16. „No i na koniec: AP może współpracować z CCU ale tylko w roli dodatkowej bramy (dodatkowy punkt, który rozszerza zasięg radiowy). Jest to możliwe na najnowszej wersji oprogramowania. W każdym innym wypadku AP nie może być podłączone do tej samej sieci co CCU.”
  – Jak to uruchomić ? Niestety dwa actuatory mają problem z zasięgiem.

  1. Tu masz to opisane.

   https://www.youtube.com/watch?v=BJ-haNgC5Hw

   Niestety nie jest tak kolorowo jak w przypadku „HomeMatic”. Brama w „HomeMatic IP” działa gorzej. Opiszę może w końcu jak to funkcjonuje. Jeśli mam rację to najbardziej optymalnym miejscem na umieszczenia bramy zrobionej z HMiP-HAP będzie połowa drogi od actuatora do centrali a nie przy samym actuatorze.

   1. Niestety nie mam tam w okolicy gniazdka LAN. Czy opis z filmu dotyczy softu RasberryMatic czy też podobnie można zrobić to na firmowym oprogramowaniu ?

    1. Na firmowym też.

 17. A czy ten system nie przesyła poleceń poprzez pośredniczące podzespoły ? Np. gniazdko sieciowe 220V które umieszczę między CCU3 a actuatoren który ma problemy z zasięgiem

  1. Przesyła. W większości przypadków przesyła jeśli urządzenie podłączone jest do sieci (nie na baterie). Nie pamiętam czy jest to obligatoryjnie włączone czy nie – w gniazdku musisz wejść w ustawienia (settings -> device) kliknąć na gniazdku „set” i odszukać opcję „Device serves as router”.

   Niestety nie jest to takie piękne jak w przypadku HM, gdyż w HM mogę ręcznie przypisać (wymusić) bramę, która ma się komunikować z urządzeniem, zaś w przypadku HM-IP odbywa się to automatycznie, bliżej nieznanym algorytmem, którego skuteczność jest różna. Zalecam podłączenie i odczekanie z dobę, może wtedy znajdzie drogę do tego urządzenia. Oczywiście samo przyuczenie urządzenia musi się odbyć w pobliżu CCU, dopiero potem można „montować” na docelowe miejsce.

 18. Kupiłem przekaźnik. Jest podpięty pod CCU3, zaczynam zgodnie z ekranem z tego wątku napisać program i mam problem. Wybieram głowicę i nie mogę znaleść parametru valve position. Co robię nie tak. Każda głowica ma kanał 0 i 1 . Próbuję zrobić to na kanale 1.

  1. Szukaj „valve opening” na kanale 1. Ja mam głowice HM a Ty HMIP.

   Druga różnica jest taka, że ja podaję zakres w % (0 – 100) a Ty musisz podać w postaci ułamka dziesiętnego (0.0 – 1.0) czyli moje „5%” to Twoje „0.05”.

 19. Przed otrzymaniem pomocy próbowałem tak kilka razy i nie mogłem uzyskać porządnego efektu. Po otrzymaniu informacji zrobiłem to ponownie i wszystko działa 🙂 Musiałem robić gdzieś błąd ale za diabła nie wiem gdzie. Ponieważ kupiłem przekaźnik 2-kanałowy zastanawiam się zad użyciem drugiego kanału do układu zwiększającego bezpieczeństwo ogrzewania. Uszkodzenie, zawieszenie się CCU3 może spowodować że piec nie uruchomi się. Zamierzam styki NC przekaźnika 2- kanału podłączyć szeregowo z stykami termostatu który do tej pory sterował piecem. A taki układ podłączyć równolegle do styków NO pierwszego kanału który steruje pracą pieca. 1-kanał włącza lub wyłącza piec biorąc pod uwagę otwarcie głowic, 2-kanał z nastawionym termostatem na powiedzmy 16 stopni zapewnia start pieca w wypadku uszkodzenia CCU3. Trzeba tylko pamiętać żeby uwzględnić potrzebę wyłączenia 2 kanału w wypadku uruchomienia programu obniżającego temperaturę w domu.

 20. Witam. Pomocy.
  Zakupiłem niedawno termostaty HMIP WTH-2 chcąc regulować temperaturę w pomieszczeniach na piętrze i załączać piec. Posiadam już AP i termostaty BWTH które sterują przewodowo centralkę podłogową. Co powinienem dokupić aby sterować 2 zaworami sterowanymi elektrycznie i załączaniem pieca. Firma CONRAD zaproponowała centralkę WHS2 tylko nie jestem pewny czy będę w stanie wysterować ją 2×2 WTH2 posiadając tylko AP. Czy będę potrzebował mimo wszystko centrali CCU3 czy być może problem rozwiąże HMIP MIOB

  1. W moim przekonaniu mierzenie temperatury w jednym punkcie (jednym termostatem) i sterowanie ogrzewaniem w kilku pomieszczeniach nie ma najmniejszego sensu bo zawsze jakieś pomieszczenie będzie niedogrzane a inne przegrzane. W moim przekonaniu zakładanie drogiej automatyki tylko po to aby zastąpić zwykły sterownik pokojowy (który także mierzy temperaturę w jednym punkcie) jest także bez sensu.

   W moim przekonaniu sens jest wtedy gdy z każdego pomieszczenia stworzymy osobną strefę grzewczą i umieścimy w takiej strefie osobny termostat, który będzie zarządzał kotłem. Na takie rozwiązanie firma HomeMatic nie jest przygotowana dlatego trzeba podpierać się skryptami opisanymi na blogu.

   Oczywiście można założyć wiele termostatów pokojowych i nie bawić się w sterowanie kotłem ale wtedy na wypadek zakręcenia wszystkich zaworów kocioł musi być wyposażony w bypass, który umożliwi przepływ wody bo tylko to pozwoli zmierzyć temperaturę wody na powrocie dzięki czemu kocioł się wyłączy. Dzięki bypass woda przepływając nie zagotuje się w wymienniku ciepła. Innym rozwiązaniem jest pozostawienie jednego otworzonego grzejnika – no ale to oznacza, że jeden grzejnik będzie grzał zawsze – niezależnie od potrzeb.

   Reasumując: kupowanie WHS2 jest rozwiązaniem ale bez wielu termostatów pokojowych i bez skryptów w moim przekonaniu jest bez sensu a już na pewno nie jest uzasadnione ekonomicznie. Sens jest wtedy gdy mamy wiele termostatów i uruchomiony skrypt.

   1. Ok. Rozumiem. Może za mało rozwinąłem temat. Parter- podłogówka OK. Piętro 4 pomieszczenia- 2 pomieszczenia z termostatami WTH2 ze względu na częściowo zabudowane grzejniki (błędny pomiar z głowic termostatycznych), + 2 pomieszczenia z głowicami termostatycznymi HM. 2 Termostaty WTH2 mają mają zasilić 2 zawory sterowane -niezależnie, zamontowane w piwnicy. Mają też załączyć piec (ale to już nie problem). Najlepiej by było aby głowice term. również załączały by piec. Mogą pracować w parze z WTH2.
    Tak więc teoretycznie potrzebuję 2 kanały, tylko czy WTH2 jest w stanie sterować WHS2 bezpośrednio bez CCU3. A może potrafi to zrobić HMIP MIOB. Czy będę zmuszony kupić CCU3?
    Głównym problemem mojej instalacji jest to iż posiadam piec jedno obiegowy i piętro albo jest przegrzewane lub niedogrzane (zależne od warunków atmosferycznych)
    Aktualnie posiadam dodatkowy układ załączania pieca, ale to nie wyjście i chcę to zmienić.
    I o czym mowa- skrypt?

    1. Niedogrzanie lub przegrzanie piętra lub poszczególnych pomieszczeń wynika wprost z jednego punktu pomiarowego. O tym pisałem wyżej. O sterowaniu kotłem (poprzez WTH2) lub braku sterowania też wyżej pisałem. Trzeba to rozwiązać albo bez WTH2 (ze skutkami jak wyżej opisałem) albo z WTH2 ale wtedy potrzebne jest CCU3 oraz skrypty.

     Napiszę maila bo na blogu tego nie rozwiążemy.

 21. Witam Wszystkich

  Mam duży problem. Nie wiem jak połączyć 4 głowice ip do grzejników z 4 wyłącznikami wrc2 tak żeby każdy wyłącznik był przypisany tylko do jednej głowicy
  Wszystkim steruję acces pont .
  Wiem że trzeba to wszystko zrobic na smarku w zakładce Więcej / automatyka ale komendy są tak nie zrozumiałe że do wiosny mało czasu bedzie 🙂
  Pomocy proszę 🙂

  1. Łącznik WRC2 do głowicy ? W jakim celu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mój HomeMatic © 2016 Frontier Theme